Ájurvedačarja Dr. Govind S. Rajpoot, PhD. (studenty a přáteli oslovovaný jako Govindží – dží znamená v hindštině drahý, vzácný) 

Govindží byl původem z Indie, ze státu Radžastán, kde v roce 1985 získal titul M.Sc. na Katedře Geologie v Rádžasthánské univerzitě a do Čech přijel v roce 1989, aby dokončil své doktorandské studium v oboru Geologie závěrečnou výzkumnou prací. V roce 1993 mu byl udělen titul Ph.D. na Akademii věd v Praze. 

Od svého otce se Govindží již od velmi útlého věku učil znalosti tradiční indické medicíny a ájurvédy. Později, aby se věnoval své vášni v holistickém léčení, se připojil ke svému učiteli Mahant Dátá Saheb a Vaidhja Anant Ojha. Jejich učení dále zdokonalilo Govindžího dovednosti a umožnilo mu ovlivňovat život druhých tím, že sníží zátěž nemocí a dá jim větší kontrolu nad jejich zdravím a blahobytem. 

V roce 1998 Govindží zahájil tříletý studijní program v ájurvédě a založil akademii pod názvem Dhanvantri Institut, který se v roce 2014 přeměnil na Ájurvédskou Univerzitu Praha (dále jen “AUP”). Tento institut a později i AUP předává znalosti pokrývající různé oblasti ájurvédy, jako je Sankhja Daršan, Moulik siddanta, Šarir krija vigja, jóga a Pranajam, Dravja Guna, Pančakarma, Parikša, Nidán a Čikitsa. 

Na základě těchto rozsáhlých zkušeností Govindží vyvinul nová ájurvédskou masážní techniku Dátá Snéhan. Tato technika je v České republice akreditována Ministerstvem školství ČR na Soukromém vzdělávacím zařízení Stanislava Flandery. Snéhanové masáže ve skutečnosti skrývají kompletní pančakarmu. 

Govindží učil studenty různé druhy léčby, včetně přizpůsobených bylinných přípravků a terapeutických masáží. K dnešnímu dni byly rozšířena znalost ájurvédy na více než 1000 studentů, kteří pracovali nebo dosud pracují v různých geografických oblastech, aby dále šířili toto bohaté dědictví. 

Také se začal provozovat krátkodobý program ájurvédských přátel po celé zemi, aby se šířilo povědomí a vzdělávací služby o ájurvédě. Zahrnuje několik lekcí ájurvédského vaření, jógy, pránájám, ahár (strava), vihár (chování) atd. na podporu duševní pohody. Tento program provozují studenti, kteří absolvovali tříletý diplomový kurz na AUP a kteří působí cca 250 místech v České republice. 

Ve prospěch lidské společnosti si Govindží dal za úkol přeložit ze sanskrtu do českého jazyka starodávné ájurvédské spisy Čaraka Samhita a Sušrut Samhita a dát je k dispozici k bezplatnému online čtení. Plněním tohoto úkolu Govindží dává možnost mladé generaci porozumět výhodám levných léků nejen pro léčení fyzických onemocnění, ale také pro práci na mysli. Toto vzácné a jedinečné dílo je volně přístupné v odkazech na webových stránkách Ájurvédské Univerzity Praha. 

Ájurvedačarja Dr. Govind S. Rajpoot, PhD. opustil lidské tělo dne 24. října 2022 ve věku 60ti let. 

Ájurvédská Univerzita Praha pokračuje dále v předávání znalostí a povědomí o ájurvédě, které vychází ze starých ájurvédských spisů Čaraka Samhita, Sušruta Samhita a Aštanga Hrdajam, jež byly, díky vytrvalému a neutuchajícímu nasazení Govindžího, přeloženy do češtiny, některé i do angličtiny a francouzštiny, včetně komplexního výkladu daných veršů. 

AKTIVITY 

1. Založení Ájurvédského centra v Praze – výuka teorie a praxe (pančakrma) od roku 1998 asi 800 studentů prošlo tříletým diplomovým kurzem. 

2. Ministerstvo školství ČR v roce 2001 akreditovala ájurvédskou masážní terapii DATA SNEHAN, která zahrnuje kompletní pančakarmu. 

3. Člen představenstva nevládní organizace, Ayurvedic Consortium of Europe (ACE) 

4. Založení Ájurvédské Univerzity Praha v roce 2014

5. Pořádání každoročních Ájurvédských festivalů nepřetržitě od roku 2015

6. Výzkumné práce: ájurvédská nemocnice s názvem „Ayurveda Spa Sedmihorky“, kde se pracovalo na přemostění mezi ájurvédou a alopatickými praktickými metodami, např. EKG v Prančkarmě s kardiology. Budova byla v lese na rozloze přes 600 m2. 10 lůžek a 8 pokojů pro poradenství, diagnostiku, laboratoř (pro mala parikša), snéhan krija, svédan krija, vaman a viréčan, společná hala pro cvičení ájurjógy. 

7. ONLINE ČTENÍ ájurvédských spisů Čaraka Samhita, Sušrut Samhita, Aštanga samhita a dalších spisů védské filozofie v češtině, angličtině a částečně ve francouzštině http://ayurveda-online.net/

8. Společné výukové programy s Open University Yoga and Ayurveda, Tapovan France

9. Založení Ájurfarmy Gjáni Chudíř – svobodný prostor pro studium a praxi jógy a ájurvédy 

VYZNAMENÁNÍ 

1. „Ayurvedacharya“ od Vaidhyamuni Pragjibhai M. Rathod 2003, Paříž 

2. „Ayurveda Vishwa Ratna“ od Kiran Vyas, 2012, Tapovan Francie 

PUBLIKACE 

Před více než 100 originálních knih o různých oblastech ájurvédy a jógy – učebnice, sborníky ze sympózií, zápisy z přednášek, ucelená encyklopedie bylinek a jejich použití, komplexní překlady a výklady jógových a ájurvédských spisů – Hatha jóga Pradipika, Patandžali jóga sútra, Gheranda samhita, komplexní překlady a výklady filosofie Sankhja, komplexní překlady a výklady filosofie Védanty – Iša upnišad, Mandukja upnišad, Védanta Čhandavali.